news

Kā iemācīties krāt naudu?

        Lai iemācītos krāt naudu, ir tikai nepieciešams to padarīt par ieradumu, tātad, kaut ko, kas padodas bez liekas piedomāšanas. Lai tas izdotos nav nepieciešams milzīgs gribasspēks vai lieli ienākumi, ir tikai maksimāli sev jāatvieglo šis process un jāpadara priekpilns. 

Pirmām kārtām ir būtiski apzināties, ka nauda ir jākrāj un tam nav saistības ar ienākumiem vai pienākumiem. Tam ir jābūt tik pat pašsaprotamam pasākumam, kā zobu tīrīšanai, bet protams, arī tā ir katra paša izvēle. Lai kaut kas neliktos piespiedu kārtā, ir jāapzinās tā nozīmīgums un jēga, tātad, jāatbild sev uz jautājumu ''kāpēc''. Pēc hierarhijas naudas krāšanas mērķu saraksta augšgalā būtu jābūt drošībai, jeb rezerves naudai. Tas nozīmē, ka tad kad nauda būs akūti nepieciešama, tā būs pieejama. Tas rada arī mierīgāku ikdienu, jo liek saprast, ka varam paši sevi aizstāvēt un atbalstīt, nemeklējot palīdzību ārpusē. Tomēr, katram pašam jāizvērtē, kam nauda tiks krāta. Kādam svarīgi nākamgad uzrīkot īstu balli Ziemassvētkos, kādam citam nopirkt izcilu fotoaparātu.

Kad atbildēts sev uz jautājumu ''kāpēc man nauda jākrāj'', tālākais process ir daudz vienkāršāks. Svarīgi nodrošināt, lai prāts ar argumentēšanu piedalās tikai posmā, kur jāatbild ''kāpēc'', bet krāšanas procesā tam vairs nav ietekmes un tiek vienkārši krāts.

Jāizvēlas mērķis, kam nauda tiks krāta. Piemēram, ceļojumam, kāzām, mēbelēm, veselībai utml. Pārsvarā tādiem mērķiem, kas ir mazliet par ''dārgu'', lai tos iegādātos no ikdienā apgrozāmās naudas.

Jānovērtē cik liela naudas summa tiks atvēlēta uzkrājumiem nedēļā vai mēnesī. Ieteikums - sāciet ar mazām summām, pat ja tas liekas nenozīmīgi. Tie var būt 5 euro mēnesī, kas ietaupīti uz pusdienu rēķina vai tamlīdzīgi. Galvenais ir iesākt un rēķināties ar šo summu uzkrājumiem. Pēc tam summu var palielināt vai samazināt, bet jūs redzēsiet sakrāto un tas motivēs rīkoties tālāk. Summai būtu jābūt atbilstošai jūsu iespējām, t.i., tādai, lai tās atlikšana nerada diskomfortu. 

Kad nauda iemesta krājkasē, atvadieties no tās. Uzskatiet, ka tai vairs nav sakara ar jums un nerēķinieties ar to kā papildus iespēju tikt pie naudas, ja vajadzēs ko foršu no atlaižu stendiem vai pielikt nolauztu zobu. Šī nauda ir ārpus budžeta un jūs to esat jau atdevis, iztērējis (jo tā taču būtu jau iztērēta pirms sākāt krāt). Tā paredzēta konkrētam mērķim.

Jāizvēlas krājkase. Iesaku izmantot BBanka stikla krājkases, jo no tām naudu nevar tik viegli dabūt laukā - tātad tas atvieglo sakrāšanu un nav vajadzīga papildu disciplīna. Un tās ir caurspīdīgas, kas nozīmē, ka varēs redzēt kā ''nauda aug''. Ir cilvēki, kas atrunājas, ka naudas krāšanā naudu redzēt nav interesanti, tomēr, gribu piebilst, ka neskaitot līdzi krājkasē iemestajai naudai ir pietiekoši interesanti un ļoti grūti noteikt cik jau sakrāts. Tāpat Amerikā ir ļoti populāri krāt naudu stikla burkās, un tas ir tieši tādēļ, ka tas nodrošina galvenos krāšanas elementus - mērķa izvirzīšanu, azartu, gaidīšanas prieku, gandarījumu un lepnumu par paveikto. Pēc savas un draugu pieredzes varu gandrīz garantēt - tieši tā tas arī ir! Mājas krājkasē var droši krāt līdz pat vairākiem simtiem. Tomēr, kad sakrāts jau gana daudz un mērķis tik liels kā māja, tad iesaku izvēlēties pārcelt šo uzkrājumu uz bankas krājkontu. 

Periodiski ir sevi jāpaslavē par apņemšanos krāt un reālu rīcību, jo lai ieliktu krājkasē tos pašus 5 euro, ir jāatsakās no kāda tūlītēja prieka un uzslava būs pelnīta. Bet kad sakrāts mērķim, it īpaši, ja tas ir kāds obligātais mērķis (veselība, mācības utml), tad iesaku sevi apbalvot. Nav būtiski kā, galvenais, lai ir skaidrs, ka tas ir ieguvumus par sasniegumu - kino apmeklējums, labākā pica vai nekā nedarīšana visu dienu.

Var droši krāt vairākām lietām reizē, piemēram, obligātam mērķim kā nopietnam zobārsta apmeklējumam un tajā pašā laikā kam kārotam, kā dzimšanas dienas svinībām.Vai skaitīt līdzi cik jau sakrāts ir katra paša izvēle. Ja ir konkrēta summa, kas jāsakrāj vai gribas zināt progresu, tad var skaitīt līdz un pat uzturēt pierakstus par veiktajām iemaksām. Ja krāts tiek prieka pēc vai krājkases atvēršanai konkrētā datumā, tad var to nedarīt.  

Naudas krāšana ir vienkārša un priekpilna, un kas svarīgi, līdz ar krāšanu mainās arī daudzi cilvēka paradumi, attieksme pret naudu kopumā paliek izteikti apzinātāka. Jo agrākā vecumā cilvēks krāšanu izveido par paradumu un interesējas par naudu, jo sakārtotāka un pārvaldāmāka izveidojas dzīve.

Tātad: jāapzinās, ka uzkrājumu veidošana ir labklājības pamats un svarīgi sākt ar mazumiņu, jo tālāk viss attīstīsies pakāpeniski. Jāizvēlas mērķis kam krāt un kas sagādās īstu prieku, tostarp arī jāpaskaidro sev ''kāpēc'' man tas ir svarīgi. Jānosaka kad un par cik daudz krājkase tiks papildināta. Jāizvēlas krājkase, kas liedz viegli dabūt naudu laukā un kurā redzams naudas krāšanas progress.

Papildus ar saviem paņēmieniem jāpadara krāšanas process interesantāks un vienkāršāks, piemēram, ģimenes krājkasē naudu iemet tikai bērni kopīgā sanākšanā vai krātas tiek tikai 5 euro banknotes BBanka krājkasē ar zaļiem dekoriem. 

Naudas izņemšanai jāsarīko maza, svinīga ceremonija un jāpaslavē vai jāapbalvo sevi par sasniegto! Zemapziņa to novērtē!

Ja nekas no šī neizdodas, iesaku neko neanalizēt un vienkārši pamēģināt sākt krāt. Atlikt 5 euro mēnesī, bez konkrēta mērķa, bet ar nosacījumu, ka naudu vajadzības gadījumā nevar izņemt. Vienā brīdī prieks radīsies pats no sevis!  

Iespējas iedvesmo un mēs paši tās sev radām!