news

37 Neparasti krāšanas paņēmieni!

 Lai krāt būtu vienkāršāk, būtu vēlams ieviest kādu principu, kā krāt, vai tas būtu konkrēts datums vai naudas summa, bet tādu, lai nebūtu iemesla lieku reizi apcerēt krāšanas iemeslus. Šeit daži paņēmieni kā krāt naudu.


 1. Katra mēneša 15.  datumā krājkasi papildināt ar tik euro, cik tajā dienā ir temperatūras grādi, protams -C saprotot kā ieskaitāmo summu krājkasē, bez mīnus zīmes. Piemēram, 15.septembrī āra temperatūra sasniedz 22C, kas nozīmē, ka krājkasē jāliek 22,- euro.

 2. Krāt naudu, kas atgūta no valsts attaisnotajiem izdevumiem, apdrošināšanām un citiem līdzīgiem avotiem. Par tiem sīkāk iespējams uzzināt pie mums konsultācijās, Valsts ieņēmumu dienestā, pie apdrošinātājiem un citur, bet ja no saviem ienākumiem tiek maksāt Iedzīvotāju Ienākuma nodoklis vai attiecīgi citas iemaksas (piem., apdrošināšana), varat atgūt noteiktu naudas apjomu katru gadu un to krāt piemēram, dzīvokļa pirmajai iemaksai vai ceļojumam.

 3. Ieviest ''Tēriņu brīvo Trešdienu''. Tas ir, netērējot naudu trešdienās. Šajā trešdienā veicot ceļu uz darbu kājām, pusdienas ņemot līdzi no mājām, neveicot veikalā nekādus pirkumus un tml. Protams, ar saprātu realizējot šo ieceri. Negaisa laikā bērniem pakaļ uz skolu 20km iet būtu pārpratums. Tomēr jāatzīst, visā pasaulē šāda vienas dienas netērēšanas prakse nav sveša un katru gadu vairākās pasaules valstīs notiek ''Buy Nothing Day'', kas atbalsta ļoti līdzīgu ideju.

 4. Krāt to naudu, kas nopelnīta no papildus ienākumiem (ienākumi no nodarbēm, biznesa, otra darba vai citiem avotiem, kas ir papildus pamata algai vai peļņai). T.i. dzīvot no pamata algas vai peļņas, bet krāt jebkādu naudu, kas ienāk papildus šiem ienākumiem.

 5. Krāt visas 2 euro monētas, kas nonāk īpašumā, noteiktā laika periodā, piemēram, periodā no 1.janvāra līdz 1.jūlijam, kad plānots doties atvaļinājumā vai iegādāties ko kārotu.

 6. Krāt sīknaudu (monētas), kas paliek pāri no iepirkšanās, maksājot ar banknotēm vai noapaļojot iztērēto summu. Piemēram, samaksāts 36,40 euro, tad krajkasē var ielikt 3,60 euro, kas noapaļoti no summas 40,- euro, utml.

 7. Krāt tikai 10 euro banknotes. Vai cita nomināla, bet tikai tās.

 8. Krāt tikai spīdīgās monētas vai tādas, kuru izlaiduma gads nav vecāks par piem., 2015 gadu.

 9. Krāt naudu, kuru bija vēlme iztērēt, bet izdevās sevi atrunāt. Veikalā bija nocenota auto pulēšanas pasta vai simpātisks trauku komplekts. Labi padomājot, ne viena ne otra prece šobrīd iespējams nav vajadzīga un bez tām var iztikt. Kad atrunājot sevi ir izdevies neiztērēt attiecīgos 5,- vai vairāk euro, tos ievieto krājkasē.

 10. Krāt visas euro monētas ar Lietuviešu simboliku monētas ģērboņa pusē.

 11. Krāt konkrētu naudas summu pēc iepriekš izveidota uzkrājumu grafika, lai konkrētā datumā sasniegtu vajadzīgo summu. Piemēram, gada laikā jāsakrāj 300,- euro kādam mērķim. Tad izdalot 300,- ar 12 mēnešiem, katru mēnesi krājkase jāpapildina par 25,- euro.

 12. Krāt to naudu, kas iegūta notirgojot lietas, kas fiziski vai morāli sev nokalpojušas - grāmatas, drēbes.. Ir vērts periodiski pārskatīt savus materiālos īpašumus un atvadīties no liekā. Drēbes, grāmatas, galda lapmas, rokaspulksteņus un citus piederumus no garāžas vai skapja vai viegli notirgot internetā vai kādos krāmu tirgos. Ar naudu par notirgoto var papildināt krājkasi.

 13. Krāt naudu, kas ienāk no konkrēta ienākumu avota - konsultācijas, dzīvokļa izīrēšana, rokdarbu pārdošana vai cita. Ir cilvēki, kam papildus pamata darbam ir arī citi ienākumu avoti, un nereti tie ir vairāki. Šajā gadījumā, uzkrājumiem var novirzīt viena konkrēta ienākuma visu peļņu.

 14. Visu sadāvināto naudu. Tas gan aktuālāk ir bērniem, jo tie parasti uz svētkiem dāvanās saņem naudu, tomēr arī citi, tostarp jaunlaulātie, kam uz kāzām vai citādi sadāvina naudu, var izmantot šo krāšanas veidu.

 15. Krāt naudu kopīgam mērķim ar draugiem, piem., ceļojumam (kopīgajiem tēriņiem - degvielai, viesnīcai vai tml.) un katrs iepriekš norunātu summu mēnesī ieskaita kopējos uzkrājumos. Šeit parasti noder arī kāds no komandas, kas šos uzkrājumus arī mazliet uzrauga un atgādina par maksājumu, kad tas piemirsts.

 16. Verandā vai koridorā novietot krājkasi un to papildināt ar monētām, kas nereti sakrājušās kabatās vai makā, atgriežoties mājās.

 17. Pērkot konkrētu preci tikai uz atlaidēm, bet ietaupīto naudu novirzot uzkrājumiem. Piemēram, regulāru kafijas un veļas pulvera iegādi. Ja kafija maksā piemēram 7,- euro bez atlaides, bet 5,- ar atlaidi, tad katru reizi pērkot kafiju, 2,- euro iemest krājkasē.

 18. Uzņēmumā, darba vietā var novietot krājkasi kur klienti un citi var mest naudu. Šāda krājkase gan jāskaņo ar kolektīvu un vadību, bet tā tiek atbalstīta un tai ir konkrēts mērķis, piemēram kopīgs svētku galds vai kopīgs televizors, tad šāda krājkase var būt ļoti efektīva. Ļoti daudzas kafejnīcas, autosaloni (piem., Amserv motors, Deglavs u.c.) un citi uzņēmumi pielieto šādu praksi ikdienā.

 19. Atlikt uzkrājumos 10% no katras algas. Katrā algas dienā uzkrājumos atlikt 10% (vai citu % likmi) no saņemtās pamata summas. Ja pamata summa ir 300,- euro, tad uzkrājumos jānovirza 30,- euro, ja summa ir 1200,-, tad 10% ir 120,- euro, utjp.

 20. Izrevidēt visus tēriņus un to efektivitāti, iegādāties ekonomiskākus risinājumus, pēcāk summu, kas tiek ietaupīta krāt, tādējādi atgriežot to budžetā, bet, kad iegāde jau atpelnīta, krāt naudu, kas tiek ietaupīta. Šāds veids ļoti labi noder, lai krātu un iegādātus citus ''gudrās mājas'' elementus un tehniku, kas pēc lietotāju pieredzes atzīts, ka ilgtermiņā ietaupa pamatīgus līdzekļus un laiku. Nereti līdzšinējo tehniku var par samērīgu samaksu arī pārdot. Iespējamie maiņas objekti – elektroenerģija un ekonomiskās lampas, lampas uz sensoriem; veca veļasmašīna pret tādu kas patērē stipri mazāk; platekrāna/plazmas televizors un tāds, kas patērē krietni mazāk elektrību; pirkts dzeramais ūdens pret ūdens filtriem; transports (auto, sabiedriskais) uz darbu un velo vai kājām; sporta zāle pret āra treniņiem un skriešanu; žurnālu pirkšana pret bibliotekas apmeklēšanu vai ''samešanos'' laikrakstiem ar kādu kopā; pusdienošana ārpus mājas un līdzņemšana; un citi.

 21. Izvērtēt un ieviest jaunus ikdienas paradumus. Cik bieži mājās deg gaisma tur, kur neviena nav, tiek tecināts ūdens lieki vai tiek pārmaksāts par dārgāku interneta pieslēgumu. ''Pieķerot'' kaut vienu no šīm pozīcijām un mazinot tās izdevumus, katru mēnesi iespējams ietaupīt un iekrāt pat 10,- un vairāk euro, ko protams, iekrājot, var atļauties ko saimniecībā sen nepieciešamu.

 22. Noorganizēt pasākumu, kas atbilst savām zināšanām, hobijiem vai citām prasmēm, un visus ienākumus no šī (un iespējams nākamajiem pasākumiem) novirzīt uzkrājumos. Tas var būt koncerts, pārgājiens, nometne, plenērs vai kas cits. Šādam pasākumam var piesaistīt arī sponsorus un draugu vai domubiedru atbalstu. Ienākumus var likt uzkrājumos, bet ar šiem uzkrājumiem ļoti iespējams var sākt biznesu, kas butu turpinājums šiem pasākumiem.

 23. Saskaiti savas vai kādas sev simpātiskas automašīnas reģistrācijas numura zīmes visus ciparus līdz 1 vai 2 vienībām un ar šādu summu papildini savus uzkrājumus katru mēnesi.

 24. Pamainīt maksas pasākumus un vieslekcijas, pret bezmaksas. Liela daļa semināru un pasākumu ir tādi, kuri maksā lielu naudu, bet ļoti līdzvērtīgu informāciju un pieredzi var iegūt arī bezmaksas pasākumos, piemēram, Biznesa Augstskola Turība regulāri rīko vērtīgas bezmaksas vieslekcijas, iespaidīgi pasākumi noris dažādos biznesa inkubatoros, LIAA (Latvijas Investīciju un Attīstīas Aģentūra) nereti rīko labus bezmaksas seminārus, un protams, ir daudz arī cita veida labi notikumi, kā Meditāciju vakari (līdzīgi kā lekcijas) Torņakalna baznīcā un citi. Šādu pasākumu ir bezgala daudz un tie kvalitātē labi konkurē ar maksas pasākumiem. Visvienkāršāk šādu informāciju iegūt ''piesekojot'' dažādām šīm organizācijā facebook'ā un manīt to aktuālos piedāvājumus. Ietaupīti un iekrāti tādā veidā var tikt vairāki desmiti euro.

 25. Pirms veikt lielākus pirkumus, veic kārtīgu tirgus izpēti un ja izdodas ietaupīt, ieekonomēto ieliec krājkasē. Piemēram, pērkot sadzīves tehniku, cenas starpība var būt pat vairāki desmiti euro dažādās tirdzniecības vietās un internetā.

 26. Izveidot savu ''mācību programmu'' par tēmu, kurā ir laba pieredze un zināšanas, un pasniegt seminārus šajā jomā. Šādus hobiju kursus par visdažādākajām tēmām piedāvā vairākas studijas un organizācijas Latvijā, tostasp Hobiju Kursi un citi. Stipri ticams, ka ja hobijs ir nebijis, tad arī pieprasījums varētu būt atsaucīgs. Ir vairāki meistari, kas šādi uzsākuši savus biznesus un nodarbību ciklus. Nopelnīto, protams, iekrājot.

 27. Kādā mēneša dienā papildināt uzkrājumus ar konkrētā datuma ciparu, pārvērstu naudas summā. Tātad, 15. datumā, 15 euro.

 28. Šis ieteikums efektīvāks ir tiem, kas rūpīgi plāno mājsaimniecības budžetu, tomēr izmantot to var jebkurš. Krāt naudu no mājsaimniecības un pārtikas pirkumu ietaupījumiem ilgākam termiņam. Šis paņēmiens ļoti populārs ir Vācijā un citās līdzīgās valstīs. To vieglāk piemērot, ja mājās ir kambaris vai pagrabs, kur visu glabāt, bet to var realizēt arī mazākos pajomos. Taupīt naudu pērkot lielos iepakojumus vai akcijas piedāvājumus precēm, kas var glabāties ilgāk vai kam nav šāds termiņš. Virtuves dvieļi, cukurs, mazgāšanas līdzekļi u.c.

 29. Lai cik traģisks ir šis ieteikums, bet atmetot smēķēšanu var iekrāt ļoti daudz. To gan ieteikums ir īstenot, kad beidzot ir patiesi apnicis gan smēķet, gan tērēt. un ir arī nopietna apņemšanās to paveikt. Viens no risinājumiem - Alana Karra grāmata ''Kā viegli atmest smēķēšanu''. Citiem paliek, protams, gribasspēks.

 30. Ievērot konkrētu periodu taupīšanas politiku. Tas ir efektīvs paņēmiens, kad tiek krāts ceļojumam vai kam citam. T.i., noteiktu laika posmu tiek rūpīgāk kā ierasts izvērtēti visi tēriņi un maksimāli liela summa likta uzkrājumos. Atkarībā no vajadzības, mēneša laikā šādi var ietaupīt 20,- un pat krietni vairāk euro. Un atmiņā noteikti daudz spilgtāk paliks izcils saldējums cēļojuma laikā kādā Itālijas restorānā, nekā vafeļu torte otrdienas vakarā mājās.

 31. Izveidot paradumu krājkasē likt naudu vienā un tajā pašā datumā, katru mēnesi, noteiktu vai mainīgu naudas summu. Piemēram, katru mēnesi 1.datumā uzkrājumos ielikt vienmēr vienādu vai katru reizi atšķirīgus summu, bet tieši šajā un ne citā datumā. Tie var būt vienmēr 20,- euro, tie var būt vienu reizi 4,- euro, bet nākamajā 15,- euro. Tie var būt arī vairaki, kalendārā atzīmēti, regulāri datumi iemaksām uzkrājumos.

 32. Konkrētā datumā saber krājkasē visas tajā dienā makā esošās monētas. Ar laiku, lai nerodas vēlme koriģēt krājamo summu (jau iepriekš ieplānot summu ko ielikt krājkasē), šo ''naudas bēršanas datumu'' mēneša sākumā izlozēt vai izvēlēties citādi – neplanoti. Paša interesēs, protams, būtu izturies godīgi un neplānot tukšu maku uz konkrēto datumu.

 33. Met metamo kauliņu un cik uzkritīs tik euro vai euro desmiti jāiemet krājkasē. Var izmantot jebkuru citu veidu, kas izlozes manierē nosaka ciparu kombināciju.

 34. Krāt pēc Amerikā populārās 52 week challenge metodes. Tas ir tā, ka visu gadu tiek aktīvi krāta nauda, un katru nedēļu krājkase tiek papildināta ar to naudas summu, kas atbilst attiecīgās nedēļas kārtas numuram. Gadā ir 52 nedēļas, tātad, gada 4. nedēļā tie ir 4,- euro, 27. nedēļā 27,- euro un tā, līdz gada beigām. Gada beigas ir īpaši izaicinošas, bet ja ienākumi atļauj šādi krāšanas taktiku, sakrātā summa gada beigās ir iespaidīga.

 35. Krāt pēc sajūtām. T.i., krājkasi papildināt katru reizi, kad tuvākajā laikā nav plānoti lielāki izdevumi vai vienkārši ir sajūta, ka naudas ir mazliet vairāk kā pirms dienas. Uzkrājumus var pierakstīt, lai zinātu cik sakrāts, bet var arī nedatēt un tikai pildīt krājkasi, bez konkrētas taktikas.

 36. Katrā mēneša 4. datumā, piemēram, pēc plkst. 14:00 pirmais ieraudzītais mājas numurs uz ielais noteiks summu, cik šomēnes jāiemet krājaksē. Un tā katru mēnesi līdz sakrāts kārotajam.

 37. Iepirkties internetā un aptuveno ietaupījumu summu likt uzkrājumos. Ir veikti vairāki pētījumi un salīdzinājumi starp šiem abiem iepirkšanās veidiem, un ir secināts, ka iegādājoties pamata saimniecības un pārtikas preces aptuveni 100 euor vērtībā, iepērkoties internetā var ietaupīt pat 10-20% no šīs summas.


Protams, daži no krāšanas veidiem nav vienkārši, daži ir komiski, bet citi varbūt pārāk tālu no katra personīgajām iespējām, tomēr šis saraksts veidots iedvesmai. Varbūt tieši lasot to, Tu atradīsi kādu ideju, kā savu ikdienu padarīt vienkāršāk un sakrāt ceļojumam uz Itāliju vai kam citam, kārotam. Nošpiko kādu ideju arī sev un sāc krāt! Bet, ja arī Tev ir sava taktika kā vairot uzkrājumus, kas šeit nav minēta, atsūti to mums un mēs to publicēsim šajā sarakstā. Ļoti iespējams, tas kādam palīdzēs vieglāk sakrāt kārotajam! #krājskaisti!