news

Cik krājkases jau ir par daudz?

Nereti ar jebko savā dzīvē aizejam galējībās, tostarp ar savas naudas pārvaldības paradumiem. Piemēram, krāšanu.

Lai arī cik savādi tas nešķistu (jo lielālā daļa cilvēku tomēr izvēlas neveidot finansiālos uzkrājumu vai arī tos dara vienā vietā vai vienam mērķim) var gadīties ieiet azartā ar naudas krāšanu, un kad tas sāk izdoties pavisam viegli un raiti, jo piemēram ir labi ienākumi, ir vairāki mērķi kas kārojas un arī mtivācija naudu neiztērēt (tostarp tāda, ka naudai vienkārši netiek klāt, kā tas ir BBanka krājkasē), tad var sanāk attapties jau ar vairākām krājkasēm. Bet kurš ir tas brīdis, kad krāšana jau var kļūt par galējību?

Pirmkārt, ja krāj vairāk kā 5 krājkasēs, no kurām vismaz 3 ir ilgtermiņa uzkrājumi, tad tieši krāšanas progress var būt ļoti gauss, bez progresa, bet tas var ietekmēt to, ka krāšana vienā brīdī sāk šķist pārāk laikietilpīga. Tas ir tāpat kā izkaisīta un koncentrēta enerģija. Ja krājkases ir daudz, nereti dzirdēts ka tās ir pat 8 un vairāk vienam cilvēkam, tad lai sakrātu kaut vienam no mērķiem, neatkarīgi no tā lieluma, paiet ļoti ilgs laiks. Turpretī, ja sadala visu šo summu 8 krājkašu vietā un 2 krājkasēm, tad mēķis tiks sasniegts krietni ātrāk/ 

Otrkārt, ja aizraujas ar krāšanu, piemēram, teju visus līdzekļus novirzot uzkrājumos, tīri enerģētiski, zūd līdzsvars un lielā nauda var tikt ''atņemta''. Visbiežāk tas notiek neparedzētu vai nekontrolējamu/ svarīgu izdevumu veidā. Tai pat laikā jāapzinās, ka lai nokļūtu nākamajā savas labklājības līmenī, protams, ir jāuzdod jauda un iekrājumi jāveido no tomēr budžetā jau jūtamākām summām, ne tikai dažiem euro mēnesī. Vispareizākais - izvērtēt izdevumus, un brīvos līdzekļus sadalīt ne tikai stingrai krāšanai, kredītu un atmaksai, bet arī priekam un izklaidēm. Zaudētas naudas gadījumā, būs tomēr kāds prieks un katrs prieka brīdis paplašina redzesloku un arī vairo spēju vairāk nopelnīt.

Un treškārt, protams, katram situācija ir sava, tomēr uzkrājumus ir jāveido obligāti, pat tad ja ir jau klasiska atruna, ka nav no kā krāt. Tomēr arī krājkašu, kontu vai citu uzkrājumu veidu un vietu skaits jāskata pēc savas situācijas, vislabāk ievērojot 3 galvenos kritērijus - uzkrājumu īpatsvaru attiecībā pret brīvajiem līdzekļiem, mērķus, un protams, savu iekšējo mēra un atbildības sajūtu līdzsvaru.

Aptaujājot vairāk kā 200 cilvēkus par viņu krāšanas paradumiem, esam secinājuši, ka optimālais krājvietu skaits vienam cilvēkam ir 2-3 krājkases (t.sk. arī citi uzkrājumu veidi, apdoršināšanas un tamlīdzīgi). Vienai būtu jābūt krājkasei, kuru tērēt nedrīkst, bet otra un trešā jau var būt konkrētiem mērķiem vai tērēšanai pēc prioritārām vajadzībām.

Lai veiksmīga un vienmēr interesanta krāšana,

jo arī praktiskas lietas var darīt skaisti!